úterý 15. září 2009

V celé své kráse / Here I am

Tento dort reprezentuje splnění mého designérského snu. Od prvního momentu, kdy jsem začala podobu tohoto zásnubního dortu plánovat, do momentu, kdy jsem vyfotila tuto fotografii uteklo mnoho dní. Jsem šťastná, že jsem vytrvala. Byla to velká výzva, ale zároveň i neuvěřitenlě fascinující práce. Dort i podložky jsou potažené fondánem a vše je zdobené bílkovou polevou, včetně motýlků. Nepřítelem mi byla jak letní vlhkost i tak chladivý průvan. Vlhkost zabraňovala polevě rychle zasychat a průvan mi trhal jemné nitkování na spodním korpusu. No ale nakonec i přes nepříznivé podmínky všechno dobře dopadlo a tady je výsledek.

3 komentáře:

 1. I've wanted to comment on this exquisite cake for a long time, but words are inadequate. I did write about it on Lawn Tea today, when I linked your blog, but nothing I say could do it justice. It's difficult to believe it's real, and I have this silly image of your doing that double-string layer upside down, then rightside up.

  I can't imagine how you made them so true and even, and how do they STAY there?

  OdpovědětVymazat
 2. Thank you very much for your beautiful comments. This cake was one of the most difficult ones I have ever made and it definitely was the most time-consuming one. I had many enemies along the way such as humidity, which prevented some of the lacework drying properly and even the slightest breath of fresh air was ripping the fine string work instantly. However, I still do believe that it was all well and trully worth it. That's why your comments mean a lot to me. Thank you.

  OdpovědětVymazat
 3. is a wonderful cake, you are so talented

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...