úterý 14. září 2010

Vzhůru do oblak/Cartoon Plane Cake


Když se Vám podaří první krůček, tak si připadáte jako letec, jen se rozběhnout a vzhůru do oblak. No a právě proto si malý letec zaslouží k prvním narozeninám vlastní letadlo. Toto komiksové letadélko v sobě skrývá tzv. čokoládový mud cake s ganache z hořké čokolády. Je to zaručený hit, krásně vypadá i na řezu, nemluvě o té vůni, která se oslnivě rozlije po místnosti, jen do něj zakrojíte. Výhodou tohoto dortu je, že se potřebuje trochu rozležet, a tak si dort můžete nazdobit i několik dní dopředu. Nemusíte tedy trávit den oslavy zdobením na poslední chvíli. Ganache zase zaručí krásně hladký povrch na potahování fondánem a rozhodně jako u máslových krémů nehrozí, že by se Vám pod fondánem ganache zkazilo.

Design jsem si propůjčila z knížky Planet Cake mé oblíbené Paris Cutler ze stejnojmené designérské školy. Všem vřele doporučuji alespoň knihu, ale kdybyste měli cestu do Sydney, určitě si zajděte na některý z jejich kurzů zdobení. Jsou senzační a lidi se na ně sjíždí z celého světa. Mnoho jsem se tam naučila. Pokud je na Vás Sydney ale přece jen trochu z ruky, nezoufejte. V listopadu jim vychází další kniha, která se tentokrát bude zaměřovat na tzv. cupcakes.

Yet again I have borrowed a cake design from my favourite Planet Cake book. Hopefully, this cartoon plane will make a little one-year-old very happy. And as it is a dark chocolate mud cake with dark chocolate ganache and orange syrup, I hope that even the adults at the party will be excited...

I'm sure that you all must have already heard, but just in case you haven't, Planet Cake are publishing their second book. This time on cupcakes and I can't wait to flick through the pages. Our modelling skills will be challenged...

Happy decorating!


5 komentářů:

 1. Oh, Hana!!!

  That precious FACE! Your ability to capture the character and emotions of a cartoon, a stuffed animal, or even an imaginary person, is just remarkable. The eyes and the expression of sweet, innocent joy are just right there on the screen.

  How very dear he is, and how happy must be the travels of his passengers.

  I've seen several mentions of chocolate mud cake recently, referring to the most exquisitely decorated cakes. My own recipe for chocolate mud is anything BUT beautiful, but is a gooey sauce which cooks beneath a soft chocolate layer (preferably in a black skillet).

  Stunning work, as usual.

  rachel

  OdpovědětVymazat
 2. Hi Rachel,

  Many thanks for your comment :) I got my mud cake recipes from my cake decorating teachers in Australia and I have been using them ever since. To date I haven't tasted a better cake. The dark chocolate mud cake is a real hit in our family but we also love caramel and white chocolate mud cakes. They are a real novelty in the Czech Republic as Czech cakes are usually very light and fluffy sponges.

  Take care.

  Hana :)

  OdpovědětVymazat
 3. you talk so nice about mud cake recipes that you made me lust. Can you post the recipe?

  OdpovědětVymazat
 4. Hi Cccris,

  No problem. I have a couple of favourite recipes. I use the Planet Cake mud cake recipes, which I was given at one of their courses. Later they published them in their Planet Cake book. I'm sure you'd love the book if you don't have it yet. Leave it with me and I will share their recipe with you.

  Hana :)

  OdpovědětVymazat
 5. Thank you so much, i really want to try it 'cause i heard so much about this kind of cake

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...