pátek 26. března 2010

Svatební den / Wedding CupcakesSvatební cupcakes jsou úžasnou a v současné době stále vyhledávanější alternativou svatebního dortu. Velice efetktně působí vystavené na patrových podstavcích nebo individuálné balené v průhledných krabičkách převázaných saténovou stužkou do barvy.
Odpadá problém s krájením a servírováním a každý host si může vybrat podle vlastního přání.
Dortíky vždy sirupuji, aby vydržely krásně vláčné, promazávám ganache z kvalitní hořké a bílé čokolády a nakonec přes vyhlazené ganache zdobím fondánem. Zde jsem jestě pro konečný efekt použila bílkovou polevu, jedlé perličky a lesk.
Ať tento nevšední svatební dar přinese novomanželům mnoho spokojenosti a stěstí.

When I was making these wedding cupcakes, I was feeling very excited almost as if I were the bride. That's why I love cake decorating; I get to enjoy many special moments.

Congatulations to the newly-weds!


5 komentářů:

 1. I wrote a comment and it never did appear---I was just captivated by the exquisite small work of these beautiful creations.

  And that MUST be a Groom's Cake---the chocolate tiered one---for it's exactly like so many I've seen in Mississippi over the years. There's a tradition to make a separate table for the Groom's Cake, and it's usually chocolate or spice or another flavor contrasting to the dainty white and fillings of the Bride's Cake.

  I'm just in awe of your talents, and look forward every day to seeing something new you've done. These are amazing---what is the brown circle with filigree, which makes me think of looking up at the ornate ceiling of a church?

  Just beautiful.

  rachel

  OdpovědětVymazat
 2. That's a lovely tradition, Rachel. What a coinsidence! I have never heard of the Groom's Cake, but I love the idea :) I wish I'd known earlier :)

  Delicate lace work is my absolute favourite and I like to use it whenever I can. These wedding cupcakes were a great opportunity...

  Many thanks for your lovely comment.

  Hana

  OdpovědětVymazat
 3. È Uma obra de arte !!!!!!!! Alem de deliciosos!!
  Bjosssssssssss

  OdpovědětVymazat
 4. Hana Olá! Belo trabalho!!
  Bjosssss

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...