neděle 25. října 2009

Paris, je t'aime


Co dát k narozeninám člověku, který už dostal vše, co si kdy přál. Oslavencův bezmezný obdiv pařížské architektury a záliba v odpoledních čajích mne inspirovala k navrhnutí kolekce čajových sušenek, které se staly jedinečným a originálním narozeninovým překvapením. Prezentované v kazetě se stuhou vzaly obdarovanému dech.

If you know that your dearest ones love something, you would like to give it to them as a special Birthday gift. Well, my father-in-law loves Paris. And as he also loves to have a bickie or two with his afternoon tea, I designed a collection of these Parisian biscuits for him. Homebaked gingerbread with honey and mixed spices decorated with Royal icing looked really lovely in a gift box with a pretty ribbon.

2 komentáře:

  1. These are astonishing! You have quite a gift with cake and cookies. I came over from CakeWrecks, but I stayed to scroll through. I especially love the wedding cupcakes, the St Nicholas Night cookies, the Czech-inspired gingerbread ... oh, never mind. I love them all!

    OdpovědětVymazat
  2. Thank you so much, Katrina. That's very kind of you.

    Hana :)

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...